2008.08.10
„AMŽINŲ VERTYBIŲ“ EKSPOZICIJOJE PRISTATOMI LAIKRODŽIAI LAUREATAI

Antikvariniai daiktai tarsi istoriniai šaltiniai, kuriuose galima įžvelgti jų individualias istorijas arba praėjusių epochų charakteristikas. Istorijų atkūrime svarbiausia, kuo tiksliau nustatyti antikvarinių vertybių tapatybę: daiktą sukūrusio menininko ar gamintojo vardą, amžių, sukūrimo aplinkybes.

O epochų dvasia atsispindi jų formose, dekoro elementuose ir technologijose. Nepaslaptis, kad tokių daiktų vertė iškyla su jame slypinčios informacijos unikalumu. Didelę reikšmę turi autoriaus arba gamintojo pripažinimas, kuris tampa ne tik lokalios vietovės ar istorinės epochos pažiba, bet šiuolaikinio pasaulio kontekste virsta amžina klasika.

Prancūzijos monarchijos ir imperijos laikų atgarsiai antikvariniuose židinio laikrodžiuose.
Tai šalis, kurios kultūrinis palikimas neatsiejamas be žymių monarchų ir jų valdomo laikotarpio subtilybių, todėl antikvarinės vertybės pristatomos, kaip vieno ar kito monarcho ir jo epochos estetinės vizijos.
Liudviko XV šventišką rokoko stilistiką atspindi mėlyna keramiką puoštas židinio laikrodis, pagamintas rokoko stiliaus gimtinėje Prancūzijoje, XIX a. antroje pusėje, JAPY FRERE firmoje. Nuo 1819 m. iki 1880 m. jų laikrodžiai įvairiose dekoratyvios pramonės gaminių parodose susilaukdavo įvairiausių apdovanojimų. Šis laikrodis taip pat vienas iš laureatų, todėl ant jo mechanizmo galima pamatyti prancūziškai išgraviruota užrašą „MEDAILLE d‘OR“. Dizainas sukurtas skulptoriaus ir dekoratoriaus P.H. MOURELY. Jo dekoruoti laikrodžiai pasižymi mėlyna tapyta keramika įkomponuota aukso spalvos skulptūriškose formose ir ornamentuose. Ilgaamžis meno kūrinys, JAPY FRERE firmos laikrodis, veikia ligi šių dienų. Jis yra švytuoklinis ir skamba kas 30 min.   
18 a. nuotaikas pakeičia simetriškas klasicizmas, įsigalėjęs XVIII a. pab. ir XIX a. Lengvas, tiesias linijas reprezentuoja Liudviko XVI stiliaus laikrodis su paukščio skulptūra, datuojamas 1900 m. Tamsus marmurinis pagrindas suderintas su paauksuotomis bronzinėmis detalėmis. Tai dar vienas laikrodis laureatas, kuris dekoratyvios pramonės gaminių parodoje Paryžiuje, 1900 m. buvo apdovanotas aukso medaliu. Ant mechanizmo išgraviruota: „MEDAILLE d‘OR, 1900, PARIS”. Gamintojas SAMUEL MARTI.
Napoleono laikų imperatorišką ampyrą, reprezentuoja XIX a. vid. firmos JAPY FRERE laikrodis su dviem kandeliabrais. Kilmės šalis taip pat Prancūzija. Pagrindą sudaro baltas alebastro akmuo, kuris dekoruojamas melsvomis ir auksinėmis detalėmis iš špetro (metalų lydinys). Skamba kas 30 min. Buvo apdovanotas garbės medaliu, ant mechanizmo išgraviruota „MED d‘HONNEUR“. Vėlyvajame klasicizme – ampyre, kuris buvo įtakojamas Napoleono epochos ir naujų archeologinių atradimų, dominamo iškilmingos formos, išryškinamas masės monolitiškumas ir statiškumas. Dekoruojant naudoti karo trofėjai: ereliai, skydai, šalmai, liūtų galvos ir letenos, sfinksai, grifai, lyros, gausybės ragai –įvairios detalės Romos imperijos ir Egipto civilizacijos kultūros ir mitologijos lobyno.

Trys „Amžinų vertybių“ ekspozicijoje pristatomi prancūziški laikrodžiai salono lankytojus žavi ne tik savo grožiu, ilgaamžiškumu ar laimėjimais. O taip pat, kaip skirtingų epochų dvasią perteikiantys istorijos pažinimo šaltiniai.

Atgal
             
       
       
       
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
Mob. +370 610 27373
Tel. +37052312375
Fax.+37052312475
P.Lukšio g.32, Vilnius (interjero centre "Domus galerija")
info@values.lt